Každý měsíc se ptáme našich mentees a mentorů na jejich zkušenost s mentoringem. V květnu jsme se ptali Marie-Anny Omosharky, která je content manažerkou v GLAMI a jejíž mentorkou je Sofianna Ng, ředitelka marketingu a komunikace v AccelerAsia. Společně probraly nejen různá cvičení, která Marii-Anně pomohla stát se lepším leaderem, ale také dostala si vyměnily tipy na zajímavé knihy. Obě také zjistily, že kromě profesionálních zkušeností mají taky mnoho podobných osobnostních rysů a že i to pomohlo k tomu, aby jejich vztah byl opravdu jedinečný.
M-A: Znala jsem Femme Palette už z dřívějších akcí, ale odhodlala jsem se až poté, co na mě padlo více zodpovědnosti v práci a já jsem potřebovala někoho, kdo by umožnil a pomohl růst. Mimo jiné, moje manažerka se programu Femme Palette také zúčastnila a sledovat jí při práci, jak denně používá to, co se v mentoringu naučila, mě inspirovalo, abych se do programu také přihlásila.
S: Femme Palette mě oslovila asi před dvěma lety a Marie - Anna je mou druhou mentee. Zajímalo mě to, protože i já jsem si odnesla mnoho, když jsem sama měla mentora a měla jsem chuť své zkušenosti předávat dál nějakým způsobem a také jsem chtěla zjistit, jestli vůbec budu schopná někomu pomoci (a já doufám, že ano).
M-A: Rozhodně můžu potvrdit, že jsi mi toho mnoho dala, Sofianno!
M-A: Neměla jsem skoro žádná očekávání, věděla jsem, že většinu práce budu muset udělat sama, ale doufala jsem, že potkám někoho, kdo mě bude inspirovat a koho bude zajímat stejný obor jako mě, aby se mnou mohl sdílet své zkušenosti a know-how. A to je přesně to, co jsem dostala od Sofianny a jsem za to opravdu vděčná.
S: Nemyslím, že je něco, co mě opravdu překvapilo. Nicméně, bylo skvělé vidět, že stále existují lidé, kteří jsou motivování a mají chuť se vzdělávat a růst. Když jsem pracovala v managementu, potkala jsem různé druhy lidí, a když jsem se přešla do skupiny mladších pracujících, tak tam bylo zase úplně jiné spektrum. Když jde o mentoring, hlavně v té části světa, kde se právě nacházím (Jihovýchodní Asie), je to trochu jiné, co se týká očekávání a motivace. Ve zkratce, je těžké najít lidi, kteří vědí, co chtějí a často si myslí, že mentor je někdo, kdo jim má pomoci najít směr - a to je problém. Protože pokud nevíte, jakým směrem se chcete vydat, tak možná spíše potřebujte kouče, a to je někdo úplně jiný než mentor (více info zde). Takže jsem měla velké štěstí, že jsem byla propojena s Marii Annou, která ví, co chce a je proto tedy mnohem jednodušší ji nasměrovat tím správným směrem.
Více mě asi překvapily věci ohledně mě samotné a že jsem byla vůbec někomu schopna pomoci ; na začátku jsem trochu trpěla imposter syndromem a nebyla jsem si jistá, zda budu schopná nějakou ze svých znalostí a schopností předat dál. Ale jedinou možností, jak to zjistit, bylo zkusit to a tak jsem to zkusila.
S: Kromě toho, že mentoring může pomoci s posunem v kariéře, může také pomoci s životem celkově. Všichni musíme pracovat a i přestože práce není život, je jeho velkou součástí - 5 dní v týdnu není žádná malá součást. Co mi přijde nejúžasnější je, že jsem si vždycky myslela, že zkušenost znamená další povýšení, další možnosti, další novou věc, kterou se učím, ale vidět, že moje zkušenosti mohou pomoct někomu jinému na jeho/její cestě je úžasný pocit.
M-A: Hlavním tématem je leadership a pak, vždycky když se potkáme, tak to rozdělíme na menší části, jako je zpětná vazba, motivace, work-life balance, atd. Soustředíme se na menší celky, které dohromady tvoří zodpovědnosti leadera. Jednou z věcí, která mě nejvíce fascinuje je, jak se změnil můj pohled na leadership od začatku mentoringové programu. Všechno není jen o vedení nebo managování, ale také o tom být schopen dávat nazpět, sdílet informace a také o inspiraci (i když nechci toto slovo úplně nadužívat) - dávat lidem jiskru a pomáhat jim vidět různé aspekty jejich práce.
S: Jednou z hlavních věcí, kterou jsem se naučila je, že jsem schopná lidem pomáhat a dávat tak přidanou hodnotu. Také jsem se zjistila, že věci, které jsem se naučila já, mohu předat někomu dalšímu a tak mu/ jí pomoci. Zadala jsem týmu Marie-Anny malé cvičení, které jsme potom rozebíraly a bylo skvělé vidět, že i přestože jsme od sebe tak vzdálené, tak schopnost, jak lidé komunikují a intereagují je v podstatě všude stejná.
S : Je důležité zůstat objektivní, používat správnou komunikaci, najít společnou půdu a snažit se porozumět jeden druhému a díky tomuto porozumění se posouvat dál. Mluvily jsme o tom, jak Femme Palette pracuje v podstatě jako taková "dohazovací" služba (smích), protože jsme našly i mnoho podobností v našem charakteru a zájmech. Například, to jakým způsobem čteme a vybíráme knihy je velice podobný. A máme také mnoho společného v tom, co máme rády, takže to rozhodně pomohlo. S mentorem/ menteem jde nejen o pracovní zkušenosti, ale i o podobné osobnostní rysy a zájmy.
M-A : Je skvělé, když si sednete. Jinak to může být pro někoho stresující nebo dokonce nudné. Porozumění na osobní rovině dělá tuto zkušenost mnohem přínosnější, hlavně v téhle době, kdy nemáte možnost moc nových lidí potkat, tak to pomůže vytvořit si nové vazby.
S: Pro mě to bylo více menších momentů, jako třeba zjištění, že jsme si v tolika věcech podobné. Vždycky se na "obtýdenní" volání těším. Mám kamarády, kteří také mentorují a tak jsme porovnávali naše zkušenosti a těší mě, že moje mentoringová cesta je příjemná, já jsem nápomocná a někomu něco předávám.
Závazek na obou stranách je důležitý a je moc hezké vědět, že jsou tady lidé, kteří chtějí pomáhat - hlavně ženy- protože to někdy může být náročné a je dobré vědět, že JE tady pomoc pokud jí potřebujete a že můžete i VY být její součástí.
M-A: Já nemůžu než souhlasit, je těžké vybrat jeden moment. Nejlepší je, že se obě těšíme každý týden na naše setkání. Také mám vždycky radost, když si nějakou informaci z mentoringu odnesu a vzápětí jsem schopna jí použít v praxi. Také mám ráda, když se vracíme k mentoringovým sezením a probíráme, jak to šlo.
S : Nevím, jaké jsou cesty ostatních, ale myslím si, že je dobrou praxí mít praktická cvičení, kdy lidé mohou využít, co se naučili. Myslím, že kdybych měla takové nástroje, když jsem začínala jako manažer, tak by mi to hodně pomohlo. Asi bych byla tam, kde jsem chtěla být, ale mnohem rychleji. Největší výhodou mentoringu je také zjistit, co potenciální junioři chtějí a co by je zajímalo dělat. Funguje to pro mě jako takový sběr dat.
M-A: Jděte do toho s otevřenou s myslí a buďte flexibilní ohledně vašich cílů. A pokud si s mentorem nesednete, netlačte se do toho. Jenom organizátorům řekněte, že jste změnili názor a že chcete změnu, protože to je jediná cesta, jak z mentoringu získáte nejvíce.
Můžete si o zkušenostech ostatních mentorů a mentees přečíst zde. A pokud byste s také chtěli přidat do mentoringového programu, přihlaste se zde jako mentee nebo mentor.
Těšíme se, že od vás brzy uslyšíme.