Share

Zářivý úsměv značí sebejistotu a otevřenost. Nezavírejte ústa kvůli dentálním potížím

Written by
Oral-B
Published on
March 26, 2025

Co o nás říká úsměv? Napadlo vás někdy, jak silnou součástí nonverbální komunikace je styl úsměvu?  Do široka vytažené koutky a blyštivý chrup je známkou otevřenosti a sebevědomí. Naopak rty, které jsou v úsměvu sevřené, mohou evokovat bojácnost a podřízenost. Anebo mohou být známkou toho, že vás trápí stomatologické problémy a jediný pocit úzkosti vám v daný moment vyvolává jejich bezprostřední odhalení.

Zdravé zuby = silné sebevědomí

Jestliže vás trápí kazivost, pocit plaku na zubech, bolest dásní, krvácení z dásní či dokonce nepříjemný zápach, je patrné, že vašim zubům něco schází. Příčinou těchto projevů bývá nejčastěji strava, která negativně ovlivňuje prostředí ve vaší ústní dutině. Už odmalička nám bylo vštěpováno, že cukr zubům škodí, a není to jen cukr ze sladkostí, i když ten je největším nepřítelem zdravých zubů.

Zdraví zubů negativně ovlivňují i kyselé potraviny a nápoje. Mají tendenci narušovat zubní sklovinu, která sestává náchylnější a může postupně degradovat. Pozor tedy na citrusové plody, ovocné šťávy a čaje. Velké problémy našim zubům páchají víno a káva. Víno a káva nejen, že ovlivňují pH v ústní dutině, ale vytváří i pigmentaci na zubech. Negativně mohou působit i některá aditiva přidávaná do jídel a nápojů(často kyselina fosforečná).

Hormony a genetika – můžou zazubní kazy?

Působení hormonů v těle je komplexní záležitost, ale že by měly vliv i na zuby? Stát se to může!Respektive hormony samotné nedovedou způsobit zubní kaz, ale změnit prostředí v ústní dutině. Vyšší hladina některých hormonů může udělat prostředí v ústní dutině příznivé pro různé bakterie a ty se zde začnou množit a způsobovat různé neduhy. Rostoucí hladina některých hormonů může mít vliv například i na citlivost dásní, jejich otékání nebo dokonce vznik zánětu.

Co se týká genetiky, neprokázalo se, že by zubní kaz byl dědičný. Co ale dědičné je, tak například tvar zubů a čelisti, složení slin nebo síla skloviny, a to už jsou faktory, které k různým nemocem zubů vést mohou.

Záchrana úsměvu

Dá se říct, že na zdraví naší ústní dutiny a zdravý úsměv má vliv spousta okolností, ale jedno je jisté - zdraví zubů a dásní jednoznačně v první řadě ovlivňuje správná hygiena.

Základem řádné ústní hygieny je nejen výběr kvalitního zubního kartáčku, ale také správné používaní jeho i doplňkových dentálních pomůcek, jako jsou mezi zubní kartáčky, jednosvazkové kartáčky nebo zubní nitě. V dnešní době, kdy náš denní harmonogram překypuje povinnostmi a hlava je zaměstnaná až do samého večera, bývá těžké dodržovat správnou rutinu v péči o zuby. Víte, že pokud používáte manuální zubní kartáček, měli byste si čistit zuby ráno i večer alespoň 5 minut, abyste optimálně pokryli všechny oblasti? O něco rychlejší je celý proces s elektrickým zubním kartáčkem, který zvládne více pohybů zároveň. Tam obvykle stačí 2 minuty.

Velice precizního výsledku můžete dosáhnout díky inteligentnímu zubnímu kartáčku ORAL-B iO™ SERIES 10, který je vybaven funkcí 3D mapování s umělou inteligencí. V reálném čase vás tak navádí k dokonale čistému chrupu a ukazuje, ve kterých oblastech ústní dutiny byste ještě měli přidat na péči. Kartáček kombinující jemné mikro vibrace s unikátní kulatou kartáčkovou hlavou inspirovanou zubními lékaři poskytuje profesionální pocit čistoty a prokazatelně zlepšuje zdraví zubů i dásní. Na výběr máte 7 čisticích režimů. Chytrý senzor vás bude během procesu čištění upozorňovat na to, abyste vyvíjeli ten správný tlak pro efektivní čištění bez podráždění a i další funkce dopomůžou k maximálnímu pohodlí a spokojenosti při vaší zubní péči.

Denisa Žideková, brand manažerka značky Oral-B, k tomu dodává: „Naši zákazníci nám velmi často sdělují, že je čištění zubů díky našemu elektrickému kartáčku začalo bavit. Nejedná se pro ně najednou jen o obyčejnou každodenní rutinu, ale o personalizovaný proces, kterým když správně projdou, ocení je interaktivní prvky kartáčku a jeho aplikace úsměvem. Oni pak můžou na oplátku zářivým sebevědomým úsměvem odměňovat své okolí.“

Join our newsletter
Receive the newest blog posts, event invites, and more
Read about our privacy policy.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Popular guides
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
See more guides

Latest blog posts

Mentoring

Mentoring in tech isn’t just for juniors: Why mid-level women are seeking mentors too

When you hear the word “mentoring,” you might picture someone fresh out of university or just starting their first role in tech, eager for guidance. And while early-career mentoring is powerful, there’s a growing trend we see at Femme Palette: more and more mid-level women in tech are actively seeking out mentors — and reaping major benefits. Whether you're a software engineer eyeing your first leadership role, a product manager navigating a complex team dynamic, or a data analyst feeling stuck in the same projects — mentoring at this stage isn’t about learning the ropes. It’s about gaining clarity, confidence, and strategy for your next move.
Femme Palette
August 13, 2023
Wellbeing

Science and Health: Why are women missing information men have had available for ages? And what do we already know about the female body today?

Women have been, and unfortunately still are, often overlooked in health research. Even in the 1990s, women were rarely included in clinical studies. This lack of research has led to a higher rate of adverse drug reactions—twice as high compared to men. Women with metal hip implants had a 29% higher likelihood of implant failure due to anatomical differences. Diagnosing endometriosis takes an average of 7–10 years, despite up to 10% of reproductive-age women worldwide suffering from it. Only in 2022 did a Harvard study confirm that women's representation in research remains insufficient. For a long time, the male body was considered the medical norm. Today, we know this simply isn't the case.
Femme Palette
August 13, 2023
CZ

Věda a zdraví: Proč ženám chybí informace, které mají muži dávno k dispozici? A co už dnes víme o ženském těle?

Ženy byly a bohužel stále jsou ve zdravotnickém výzkumu často přehlíženy. Ještě v devadesátých letech minulého století byly do klinických studií zahrnovány jen zřídka. Nedostatek výzkumu na ženách vedl k vyšší míře nežádoucích účinků léků - dvakrát vyšší než u mužů. U žen s kovovými kyčelními implantáty byla o 29 % vyšší pravděpodobnost selhání kvůli anatomickým rozdílům. Diagnostika endometriózy trvá v průměru 7 - 10 let a celosvětově jí trpí až 10 % žen v produktivním věku. Až v roce 2022 studie Harvardu potvrdila, že zastoupení žen je ve výzkumech nedostatečné. Mužské tělo bylo dlouho bráno jako lékařská norma. Dnes už víme, že to tak prostě není.
Flow Nutrition
April 10, 2025

Sky rocket your career now!