Share

Věda a zdraví: Proč ženám chybí informace, které mají muži dávno k dispozici? A co už dnes víme o ženském těle?

Written by
Flow Nutrition
Published on
April 10, 2025

Ženy byly a bohužel stále jsou ve zdravotnickém výzkumu často přehlíženy. 

Ještě v devadesátých letech minulého století byly do klinických studií zahrnovány jen zřídka. Nedostatek výzkumu na ženách vedl k vyšší míře nežádoucích účinků léků - dvakrát vyšší než u mužů. U žen s kovovými kyčelními implantáty byla o 29 % vyšší pravděpodobnost selhání kvůli anatomickým rozdílům (https://www.aamc.org/news/why-we-know-so-little-about-women-s-health). Diagnostika endometriózy trvá v průměru 7 - 10 let a celosvětově jí trpí až 10 % (https://www.dmu.ac.uk/documents/research/centres-institutes/crr/endometriosis-factsheet.pdf) žen v produktivním věku. Až v roce 2022 studie Harvardu (https://hms.harvard.edu/news/more-data-needed) potvrdila, že zastoupení žen je ve výzkumech nedostatečné. Mužské tělo bylo dlouho bráno jako lékařská norma. Dnes už víme, že to tak prostě není.

Tento nepoměr s sebou přináší problém nejen v oblasti výzkumu, ale i následné diagnózy. Science gap - jak se tento fenomén označuje, ani dnes není zcela vyřešen. Naštěstí se o něm ale stále více mluví, protože ženy zkrátka mají odlišné fyziologické potřeby. Ať je to metabolismus živin, spánek, pohyb nebo detoxikace těla. I ta kvůli hormonálním výkyvům probíhá jinak, než u mužů. Zajímá vás, jak můžete všechny zmíněné oblasti optimalizovat v souladu s menstruačním cyklem? Tak to jste tady správně. 

Hormony během menstruace 

Nejprve se ale pojďme podívat na jednotlivé fáze menstruačního cyklu, který je alfou a omegou odlišného fungování ženského těla.

Menstruační fáze

Je považována za první fázi cyklu. Typická je nízká hladina hormonu estrogenu, útlum, únava a celkové zpomalení, ať už fyzické nebo mentální. Ztráta krve je pro tělo velká zátěž, proto může být vhodné suplementovat například železo.

Folikulární fáze

Folikulární fáze začíná spolu s tou menstruační a trvá přibližně 14 dní. Během folikulární fáze začíná působit hormon, který stimuluje růst vajíček. Hladina estrogenu je v této době nejvyšší. To se projevuje nárůstem energie, dobrou náladou díky vyšším hladinám serotoninu, větší produktivitou i sebevědomím. Tělo lépe regeneruje a spánek je klidnější a kvalitnější.

Ovulace

Je nejkratší fází celého menstruačního cyklu. Dochází k uvolnění zralého vajíčka, které se přesouvá do vejcovodu. Během ovulace tělo spotřebuje více antioxidantů, vápníku a vlákniny. Vysoké hladiny progesteronu také spouští chuť na sladké. Některé ženy mohou mít ovulační bolesti, které přecházejí až do beder, a vysoká hladina estrogenu má vliv na metabolismus sodíku, takže tělo zadržuje více vody.

Luteální fáze

Je asi ta nejméně oblíbená a trvá přibližně 14 dní. V této fázi vzniká žluté tělísko, které produkuje progesteron - hormon pro výživu děložní sliznice v případě oplodnění. Jeho hlavní funkcí je případné těhotenství udržet, na to si bere veškerou energii. Proto se dostaví únava. Snížena je také regenerace tkání. Progesteron mírně zvyšuje tělesnou teplotu asi o 0,5°C a tudíž o trochu zvyšuje metabolickou aktivitu. Pokud k oplodnění nedojde, vajíčko i žluté tělísko zanikají. V důsledku toho klesají hladiny progesteronu i estrogenu. A tělo se dostává do nízkohormonální fáze - menstruace

Pohyb v souladu s vaší energií

Hormonální změny u nás žen ovlivňují energii, sílu i regeneraci. Optimalizace tréninku nebo výběru vhodné aktivity na základě menstruačních fází může zvýšit výkonnost, snížit riziko zranění a podpořit hormonální rovnováhu. 

Kvůli ztrátě krve může být energie během menstruace nižší. Doporučuje se zaměřit se na pohyb s nízkou intenzitou, jako je chůze nebo jóga. Během ovulace kolem 14. dne jsou hormony na svém vrcholu. Estrogen a testosteron dosahují maxima, což zvyšuje sílu, výbušnost a vytrvalost. Období je ideální pro silový trénink, HIIT, sprinty a tréninky s vysokou intenzitou. To platí i pro celou folikulární fázi. Díky nižším hladinám hormonů tělo lépe dokáže využít glykogen a svalová kontrakce je rychlejší.

Raně luteální fáze probíhá přibližně 14.–24. den cyklu. Hladina progesteronu stoupá, ale energetická úroveň zůstává stabilní. Je vhodné pokračovat v silovém tréninku, běhu a cvičeních se střední intenzitou. Následuje pozdní luteální fáze (cca 24.–28. den). Energie může klesat, protože progesteron dosahuje vrcholu a hladina serotoninu se snižuje. V této fázi je vhodné přejít na méně intenzivní pohyb, jako je chůze, jóga nebo lehký silový trénink k podpoře regenerace.

Výživa a stravování podle cyklu pro ženy

Nejspíš jste si samy všimly, že se vám během cyklu mění nejen chutě, ale i potřeby, co se jídla týče. Je to normální a souvisí to se změnami hormonů v těle. Například během menstruace přichází tělo o železo. To najdeme ve vyšším obsahu například v červeném mase jako je hovězí či játra. Hodí se přidat i vitamín C, který vstřebatelnost železa zvyšuje.

Během folikulární fáze se rychlost metabolismu o něco sníží. Stejně jako nároky těla na sacharidy. Zaměřte se na zdravé tuky a zeleninu s vysokým obsahem živin. Během ovulace se hodí zvýšit příjem bílkovin. V luteální fázi se metabolické nároky zvyšují, takže můžete zvýšit příjem komplexních sacharidů (ovesné vločky, brambory nebo luštěniny), které tělo tráví delší dobu a nedochází k velkým výkyvům energie, jako u rychlých cukrů. Zároveň se snižuje citlivost na inzulin a proto je zásadní vyhýbat se rafinovaným cukrům. V této fázi klesá i hladina serotoninu a komplexní sacharidy tak můžou pomoct s regulací nálady. 

V luteální fázi se hodí hlídat i množství tekutin. V tomto období se přesune spousta vody z tkání do buněk a díky tomu je méně krve v oběhu. V důsledku toho se tělo méně potí a potlačený je i pocit žízně.

Sladění příjmu makroživin s menstruačním cyklem může pomoci optimalizovat energii a podpořit hormonální rovnováhu.

A co spánek?

Výzkumy naznačují, že ženy potřebují až o 60 minut denně více spánku než muži, a to právě kvůli hormonálním výkyvům. Studie Dukovy univerzity (https://corporate.dukehealth.org/news/poor-sleep-more-dangerous-women) zjistila, že nedostatek spánku u žen může zvyšovat například riziko zánětů v těle. Spánek ovlivňuje i progesteron, který vrcholí 7 až 10 dní po ovulaci a má sedativní účinky.

Potřeba spánku se zvyšuje i v období menstruace. Vysoká metabolická aktivita je totiž pro tělo náročná. Spánek hraje důležitou roli také v odstraňování neurotoxinů z mozku. Kvůli většímu podílu tukové tkáně je ženské tělo více zatížené toxiny, což zpomaluje detoxikační procesy v játrech. Ženy také mají větší tendenci pracovat na více věcech současně, což vede k větší duševní únavě a potenciálně větší potřebě spánku.

Ženy mají o 40 % vyšší pravděpodobnost insomnie než muži, což dále zvyšuje potřebu spánku.

Chladová terapie a hormony

Kromě oblastí, které jsme zmínili, jsou hormony během cyklu ovlivněny například i otužováním a saunováním. Ženy mají méně svalové hmoty než muži a dlouhodobé vystavení chladu je pro ně náročnější. Otužování v luteální fázi může zvýšit hladinu kortizolu. Na druhou stranu terapie chladem zvyšuje cirkulaci krve, což může podpořit funkci vaječníků. Klíčové je tedy správné načasování. A hlavní odlišnost v detoxikaci? Ženy díky většímu procentu tělesného tuku a rozdílům v aktivitě detoxikačních enzymů ukládají v těle více toxinů než muži. Takže i saunovací protokol se bude lišit.

Zajímá vás víc o ženském zdraví? Sledujte naše sociální sítě či články na blogu Flow nutrition.

Join our newsletter
Receive the newest blog posts, event invites, and more
Read about our privacy policy.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Popular guides
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
See more guides

Latest blog posts

Wellbeing

Science and Health: Why are women missing information men have had available for ages? And what do we already know about the female body today?

Women have been, and unfortunately still are, often overlooked in health research. Even in the 1990s, women were rarely included in clinical studies. This lack of research has led to a higher rate of adverse drug reactions—twice as high compared to men. Women with metal hip implants had a 29% higher likelihood of implant failure due to anatomical differences. Diagnosing endometriosis takes an average of 7–10 years, despite up to 10% of reproductive-age women worldwide suffering from it. Only in 2022 did a Harvard study confirm that women's representation in research remains insufficient. For a long time, the male body was considered the medical norm. Today, we know this simply isn't the case.
Femme Palette
August 13, 2023
CZ

Věda a zdraví: Proč ženám chybí informace, které mají muži dávno k dispozici? A co už dnes víme o ženském těle?

Ženy byly a bohužel stále jsou ve zdravotnickém výzkumu často přehlíženy. Ještě v devadesátých letech minulého století byly do klinických studií zahrnovány jen zřídka. Nedostatek výzkumu na ženách vedl k vyšší míře nežádoucích účinků léků - dvakrát vyšší než u mužů. U žen s kovovými kyčelními implantáty byla o 29 % vyšší pravděpodobnost selhání kvůli anatomickým rozdílům. Diagnostika endometriózy trvá v průměru 7 - 10 let a celosvětově jí trpí až 10 % žen v produktivním věku. Až v roce 2022 studie Harvardu potvrdila, že zastoupení žen je ve výzkumech nedostatečné. Mužské tělo bylo dlouho bráno jako lékařská norma. Dnes už víme, že to tak prostě není.
Flow Nutrition
April 10, 2025
Stories

How Mentoring with Femme Palette Helped Elena Frank Clarify Her Vision and Launch Her Mission

Mentoring can be a game-changer—especially when you're already successful but looking to grow in new ways. For Elena Frank, an Executive Deal Lead at AT&T Inc., Femme Palette’s mentoring program became the missing piece in her journey toward launching a purpose-driven financial education business. In this interview, Elena shares how mentoring helped her refine her goals, clarify her brand, and gain the confidence to move forward with her vision.
Femme Palette
August 13, 2023

Sky rocket your career now!