Share

Co je to imposter syndrom a jak se mu bránit?

Written by
Femme Palette
Published on
August 10, 2022

Pociťujete, že nejste dost dobrá, že děláte málo a že ostatní odvádí lepší práci než vy? To jsou příznaky imposter syndromu (česky syndrom podvodníka), který zažívají mnozí z nás - především ženy, studenti a kreativní lidé. Uvědomění si problémů je první krok k jeho úspěšnému vyřešení. Udělejte si tento kvíz a zjistěte, jestli vás imposter syndrom ovlivňuje a jak se mu bránit.  

Co to je imposter syndrom?

Imposter syndrom je, když svůj úspěch přisuzujeme náhodě namísto svého talentu a schopnosti. Tento název představili lékaři Clance a Imes až v roce 1978, ale (převážně) ženy a příslušníci různých menšin ho pociťovali již mnohem dříve.

Ovlivňuje vás imposter syndrom?

Imposter syndrom se nejčastěji projevuje u velmi ambiciózních a kreativních lidí, či studentů. Zjistěte, zda-li zažíváte imposter syndrom zde.

Způsoby, jak se s ním vyrovnávat

Přisuzování úspěchu náhodě, nedostatečný pocit vlastní hodnoty, neustále porovnání se s ostatními. To jsou pouze některé z projevu imposter syndromu. A právě proto, že je jeho definice tak široká, neexistuje ani jedna metoda, která by ho definitivně vyřešila. Je ale mnoho způsobu, jak se s syndromem vyrovnat a je jen na vás, kterou kombinaci si zvolíte.

  • Přestaňte se srovnávat: Jste skvělá přesně taková, jaká jste! Na slabých stránkách se snažíte pracovat, své přednosti si uvědomujete a využívat ve svůj prospěch. A pokud se chcete naučit, jak se přestat srovnávat, kliknete zde.
  • Zaznamenávejte své úspěchy: Napište si pět věci, které se vám povedly. Můžete použít deník, papír na poznámky, post-it bloček, cokoliv, co budete mít neustále na očích. A pak pokaždé, když poznámku uvidíte, připomeňte si, čeho jste dosáhli pochvalte se. Budete se cítit zaručeně lépe.
  • Buďte hrdá na své schopnosti: Přestaňte si myslet, že vše, co se vám povedlo, je náhoda. Vaše schopnosti a znalosti jste nezískala přes noc, je to neustálá a vytrvalá práce. Bohužel právě ženy mají tendenci se podceňovat. Nebojte se být hrdá na to, čeho jste dosáhla a vypěstujte si zdravé sebevědomí.
  • Oceňte neúspěch: Ten kdo nechybuje se nikdy nepoučí. Naučte se vnímat neúspěch jako něco, co vás posouvá dál a je nezbytnou součástí vývoje. A pokud se vám něco nepovede, buďte k sobě laskavá. Možná nepracujete ve správném oboru, možná jen nemáte svůj den. Základem je nastavit si realistická očekávání a být k sobě laskavá.
  • Vysněte si úspěch: Pokud vás čeká nějaký důležitý úkol nebo projekt, představte si, jaký by byl ideální průběh takového projektu, kdyby vše probíhalo podle plánu. Promyslete si co nejvíc detailů a snažte se být co nejkonkrétnější. Jakmile začnete myslet pozitivně, vězte, že věci se dají do pohybu tím správným směrem.

Boj proti imposter syndromu je běh na dlouhou trať. Nízké sebevědomí, pochybnosti a nejistota, strach z neúspěchu. Všechny tyto problémy nezmizí že dne na den. Ale pokud se rozhodnete pro cílenou změnu, nejtěžší krok máte již za sebou. A v případě, že hledáte někoho, kdo vám na této těžké cestě pomůže, najděte si mentora. Ten vás díky svým zkušenostem a znalostem navede tím správným směrem.

Z našeho průzkumu Femme Palette vyplývá, že imposter syndrom ovlivňuje výraznou část populace. Dvě třetiny respondentů odpověděly, že si nevěří a mají tendenci se srovnávat s ostatními. A více než polovina odpovídajících uznává, že neumí přijímat pochvalu za odvedenou práci a podceňují se i přes to, že v ně jejich okolí věří. Dokazuje to, že imposter syndrom je častým jevem nejen ve světě, ale i v České republice.

Všichni máme strach z konkurence, máme sklony se srovnávat s ostatními a nosit „masku”. Ale se zdravou mírou sebevědomí se můžeme naučit ocenit naší hodnotu a místo svého okolí se zažít víc soustředit sami na sebe. Časy, kde se ženy bály promluvit, jsou ty tam. Je na čase, abychom začaly věřit v sebe samy. Není to náhoda, jste to VY!

Join our newsletter
Receive the newest blog posts, event invites, and more
Read about our privacy policy.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Popular guides
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
See more guides

Latest blog posts

CZ

Zářivý úsměv značí sebejistotu a otevřenost. Nezavírejte ústa kvůli dentálním potížím

Co o nás říká úsměv? Napadlo vás někdy, jak silnou součástí nonverbální komunikace je styl úsměvu? Do široka vytažené koutky a blyštivý chrup je známkou otevřenosti a sebevědomí. Naopak rty, které jsou v úsměvu sevřené, mohou evokovat bojácnost a podřízenost. Anebo mohou být známkou toho, že vás trápí stomatologické problémy a jediný pocit úzkosti vám v daný moment vyvolává jejich bezprostřední odhalení.
Oral-B
March 26, 2025
Wellbeing

A radiant smile reflects confidence and openness. Don’t hide your mouth because of dental issues.

What does our smile say about us? Have you ever thought about how powerful a part of nonverbal communication your smile is? A wide grin and gleaming teeth signal openness and self-assurance. On the other hand, lips held tightly together may suggest shyness or submissiveness—or they could be a sign that you're struggling with dental problems and anxious about exposing them.
Oral-B
March 26, 2025
Wellbeing

Women’s Health, redefined: a recap of Femme Palette’s event

Women’s health is an evolving conversation—one that spans physical, emotional, and mental well-being. To illuminate this multidimensional space, Femme Palette hosted a powerful Women’s Health Event featuring top experts, breakout sessions, and meaningful discussions. Drawing together women from all walks of life, the evening showcased the importance of understanding our bodies and minds to truly thrive.
Femme Palette
August 13, 2023

Sky rocket your career now!