Share

České ženy čelí výrazné platové nerovnosti, která ovlivňuje i jejich důchody

Written by
Portu
Published on
March 7, 2025

Platová nerovnost zůstává v České republice aktuálním problémem, který má dlouhodobé dopady na životy žen. Češky vydělávají průměrně o 18 % méně než muži, což v přepočtu znamená o 8 400 korun nižší měsíční mzdu. Tento rozdíl se promítá nejen do současné finanční situace, ale také do výše důchodů – ženy pobírají v průměru o 3 271 korun méně než muži.

Česká republika má podle Eurostatu třetí nejvyšší platový rozdíl v EU – 17,9 %. Nejvyšší pay gap mají v Estonsku (21,3 %) a nejnižší v Lucembursku (1,3 %). Ženy na Slovensku jsou na tom obdobně jako u nás se 17,7 % platovým rozdílem.

„Nižší výdělky znamenají pro ženy omezenější možnosti. Ovlivňují nejen jejich aktuální finanční situaci, ale i výši jejich důchodu, která se odvíjí od odvedených prostředků na sociální pojištění,“ říká Lukáš Raška, analytik investiční platformy Portu.V roce 2022 vydělávaly ženy v Česku v průměru o 8 397 korun měsíčně méně než muži, ženy v důchodu pak pobíraly v průměru o 3 271 korun měsíčně méně.

I přesto české ženy poměrně zodpovědně spoří a investují, čímž nechávají své peníze dále pracovat a připravují se tak na finančně zajištěnou budoucnost. I když investiční úložky žen tvoří 73 % toho, co u mužů. Na Slovensku je situace podobná, ale Slovenky dokážou odkládat více – až 84 %mužských úložek. Vyplývá to z dat Portu.

Ženy jako zodpovědné investorky

I když mají ženy často nižší znalosti v oblasti investování(což ukazují např. data Indexu investiční gramotnosti), jejich přístup je obezřetnější a dlouhodobě výhodnější. Studie americké společnosti Fidelity z roku 2021 ukazuje, že ženská investiční portfolia překonávají mužská o 0,4 % ročně. Tento přístup potvrzují i data z investiční platformy Portu, kde ženy tvoří 38 %klientů. Častěji také volí společensky odpovědné investice (ESG portfolia) – v Česku tak investuje dvojnásobek žen oproti mužům.

Jak zlepšit finanční budoucnost?

Zajištění na důchod je klíčové a jeho význam ještě roste s ohledem na nerovnosti ve výdělcích. Ženy by neměly svou finanční budoucnost podceňovat, ale aktivně se na ni připravovat. Důležité je odkládat si stranou na důchod, k čemuž se snaží motivovat i stát. Využít lze například i letos spuštěný dlouhodobý investiční produkt (DIP) s podporou státu ve formě daňových úlev až do výše 48 tisíc korun ročně, což může ušetřit až 7 200 korun za rok.

Platová nerovnost není jen číslo – má přímý dopad na kvalitu života žen. Řešení je nejen otázkou politiky, ale i změny přístupu k investování a finančnímu plánování. V tom mohou být ženy, díky své zodpovědnosti a trpělivosti, inspirací.

Join our newsletter
Receive the newest blog posts, event invites, and more
Read about our privacy policy.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Popular guides
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
See more guides

Latest blog posts

Mentoring

Mentoring in tech isn’t just for juniors: Why mid-level women are seeking mentors too

When you hear the word “mentoring,” you might picture someone fresh out of university or just starting their first role in tech, eager for guidance. And while early-career mentoring is powerful, there’s a growing trend we see at Femme Palette: more and more mid-level women in tech are actively seeking out mentors — and reaping major benefits. Whether you're a software engineer eyeing your first leadership role, a product manager navigating a complex team dynamic, or a data analyst feeling stuck in the same projects — mentoring at this stage isn’t about learning the ropes. It’s about gaining clarity, confidence, and strategy for your next move.
Femme Palette
August 13, 2023
Wellbeing

Science and Health: Why are women missing information men have had available for ages? And what do we already know about the female body today?

Women have been, and unfortunately still are, often overlooked in health research. Even in the 1990s, women were rarely included in clinical studies. This lack of research has led to a higher rate of adverse drug reactions—twice as high compared to men. Women with metal hip implants had a 29% higher likelihood of implant failure due to anatomical differences. Diagnosing endometriosis takes an average of 7–10 years, despite up to 10% of reproductive-age women worldwide suffering from it. Only in 2022 did a Harvard study confirm that women's representation in research remains insufficient. For a long time, the male body was considered the medical norm. Today, we know this simply isn't the case.
Femme Palette
August 13, 2023
CZ

Věda a zdraví: Proč ženám chybí informace, které mají muži dávno k dispozici? A co už dnes víme o ženském těle?

Ženy byly a bohužel stále jsou ve zdravotnickém výzkumu často přehlíženy. Ještě v devadesátých letech minulého století byly do klinických studií zahrnovány jen zřídka. Nedostatek výzkumu na ženách vedl k vyšší míře nežádoucích účinků léků - dvakrát vyšší než u mužů. U žen s kovovými kyčelními implantáty byla o 29 % vyšší pravděpodobnost selhání kvůli anatomickým rozdílům. Diagnostika endometriózy trvá v průměru 7 - 10 let a celosvětově jí trpí až 10 % žen v produktivním věku. Až v roce 2022 studie Harvardu potvrdila, že zastoupení žen je ve výzkumech nedostatečné. Mužské tělo bylo dlouho bráno jako lékařská norma. Dnes už víme, že to tak prostě není.
Flow Nutrition
April 10, 2025

Sky rocket your career now!