Koncept mentoringu jsem objevila během rodičovské dovolené a okamžitě mě nadchnul! Možnost setkávat se pravidelně s někým zkušeným z oboru, kdo je ochotný s vámi sdílet svoje postupy, procesy či myšlenky, mi připadalo jako nejlepší cesta díky, které se mohu jednou dopracovat třeba i k vysněnému pracovnímu místu. Doufala jsem, že díky mentoringu si nejen utříbím, co chci vlastně po mateřské dělat, ale třeba najdu i novou inspiraci, budu mít možnost se vzdělávat a získám možná i nějaké zajímavé kontakty.
O mentoringu v rámci projektu Femme Palette jsem poprvé slyšela vlastně úplnou náhodou na jednom workshopu, kde byl někým zmíněn. Doma jsem zagooglila a zjistila, že se můžu přihlásit prakticky ihned. Za jednorázový poplatek vás propojí s člověkem z oboru, který vás zajímá, a ve kterém se chcete vzdělávat. Je to úplně jednoduché. Napíšete jim, kdo jste, co děláte, jaký je váš cíl, v čem konkrétně se chcete vzdělávat a čeho tím chcete dosáhnout. Detailně také popíšete, jaký by byl váš ideální mentor a co od těchto setkání čekáte. Holky podle vašeho popisu takového odborníka ve vaší lokalitě vyhledají a pokud s nimi ještě nespolupracuje, tak ho i osloví. Následně vás s ním propojí a oběma vám dají osnovu nebo návod, jak mohou vaše setkávání probíhat. V rámci toho programu máte dvanáct hodinových setkání s mentorem během půl roku. Jak a kde se budete potkávat, zdali osobně nebo formou online meetingů, to už je čistě na vaší iniciativě.
Já jsem si přála jako mentorku zkušenou HR manažerku z Brna, z technologické (ideálně IT) firmy a popsala jsem jim, jaké by měla mít vlastnosti. To pro mě bylo hodně důležité, opravdu jsem nechtěla trávit čas s někým, kdo mě osobnostně nesedne a nebudeme si rozumět po lidské stránce. Z Femme Palette se mi ozvaly asi za tři týdny a propojily mě s HR manažerkou jedné velké mezinárodní firmy, se kterou jsme se potom potkávaly pravidelně jednou za čtrnáct dní nebo jak nám čas dovoloval. Zároveň mi byla k dispozici na mailu nebo telefonu, když jsem například ve své tehdejší práci, kterou jsem měla při mateřské na pár hodin týdně, řešila nějaký problém a potřebovala se o tom s někým poradit. Mentorka, která mi byla vybrána, je opravdu skvělý člověk. Osobnostně jsme si hned sedly, jsme hodně podobného věku a dokonce máme stejně staré děti, takže témat k rozhovorům bylo více než dost, nejen těch pracovních. Naše sezení pro mě byly nejen užitečný, ale hlavně moc příjemně strávený čas. Protože náš mentoring začal ještě předtím než udeřil covid a s ním všechny restrikce, tak naše setkávání na začátku probíhaly buď v kavárně nebo formou procházky, často dokonce s dětmi. S nástupem pandemie jsme potom samozřejmě, jako všichni ostatní, musely překlopit naše schůzky do onlinu.
Mentoring mi pomohlo ujasnit si, co chci po mateřské dělat a v čem jsou moje silné a slabé stránky. Uvědomila jsem si díky němu, že není tolik potřeba soustředit se na to, co mi tak úplně nejde a snažit se vědomosti dohánět tímto směrem, ale je mnohem praktičtější směřovat svoji energii tam, kde jsou moje silné stránky. Moje mentorka mi také několikrát pomohla vyřešit nebo alespoň ukázat svůj úhel pohledu na záležitost, kterou jsem řešila v tehdejší práci. Dala mi vhled do procesů velké mezinárodní firmy a byla vždy otevřená jakémukoli tématu, které jsem navrhla.
Mentoring je pro mě nástroj, který chci využívat i do budoucna. Momentálně se nacházím v situaci, kdy jsem na podzim nastoupila do nové práce a měla obrovské štěstí na manažerku, kterou mohu zároveň považovat za svoji mentorku a učit se od ní. Věřím, že navštěvovat kurzy, semináře a workshopy je skvělé, nicméně mentoring vás v poměrně krátkém čase dokáže výrazně profesně posunout, nakopnout k lepším výkonům, přimět vás dívat se na věci jinýma očima, vyzkoušet nové způsoby a popustit třeba uzdu vaší kreativitě. Kromě toho vám pomůže získat cenné kontakty, které určitě jednou využijete a možná dokonce ve svém mentorovi objevíte nejen skvělého rádce, ale nakonec i přítele. Ze své zkušenosti navíc můžu říct, že pro mámy na mateřské je tohle jedna z nejlepších cest, jak se pomalu dostat zpět na svoji profesní cestu (anebo třeba na úplně novou cestu!) a získat tak neocenitelnou podporu.