Je možné sladit mateřství a kariéru? Cílem našeho nově publikovaného průvodce je nejen poskytnout vám užitečné tipy a informace, ale také vám ukázat příběhy skutečných žen, které se na tuto obdivuhodnou cestu vydaly.
Pracující matky dnes stále čelí nevědomým předsudkům i otevřené diskriminaci, když se rozhodnou skloubit obě role. Je důležité nabídnout jim podporu, empatii a inspiraci. Podle průzkumů 1 ze 3 matek stále považuje rodičovství za překážku v kariéře. Fenomén motherhood penalty v nás vyvolává strach z toho, že budeme muset obětovat svůj úspěch. V následujících kapitolách se pokusíme toto složité téma přiblížit a nabídnout vám zajímavé postřehy, tipy a skutečné příběhy.
Budeme se věnovat následujícím tématům:
Než se vydáte na cestu - faktory, které je třeba zvážit při kombinování mateřství a kariéry.
Co je to working mom guilt (pocit viny pracující matky) a tipy na jeho překonání
Fenomén neviditelné práce
Užitečné hacky v oblasti time managementu, které jako matka můžete využít
Platformy, kde mohou maminky najít pracovní příležitosti
Příběhy inspirativních pracujících maminek
Možná se nacházíte ve fázi, kdy se vám daří v kariéře, a přemýšlíte, zda je nyní ten správný čas na založení rodiny. Možná jste také na mateřské dovolené, stala jste se matkou na plný úvazek a zvažujete návrat do práce. V každém případě to může být rozhodnutí, které změní váš život (a kariéru). Proto jsme pro vás připravili několik bodů, které byste měla zvážit, abyste si usnadnila rozhodovací proces.
Nyní je čas ujasnit si, co od příštích let svého života skutečně chcete. Zkuste si představit svůj každodenní život pracující matky a přesně určit, které jeho aspekty pro vás budou nejdůležitější. Pokud se při vytyčování svých priorit cítíte nerozhodná, může vám pomoci rozhovor s koučem.
Můžete si své současné zaměstnání zkrátit na částečný úvazek? Kolik času můžete reálně trávit s rodinou? Stačil by vám tento čas? Jak velkou časovou flexibilitu nabízí vaše práce - mohla byste v případě potřeby pracovat z domova, mohla byste pracovat po večerech? Nedostatek času a hektický rozvrh zmiňuje téměř každý pracující rodič, proto je nejlepší si dopředu promyslet, jaké jsou vaše možnosti.
Financemi se mnozí z nás zabývají neradi, ale pokud plánujete rodinu, je na čase se na ně zaměřit. Je pravděpodobné, že ačkoli byste ráda zůstala v práci, možná budete muset zkrátit pracovní dobu a přejít na částečný úvazek, Možná budete uvažovat o umístění dítěte do školky nebo o využití chůvy. Sedněte si a projděte si rodinné finance, abyste zjistila, co si můžete dovolit.
Bude vás váš/vaše partner/ka podporovat? Mohou vám pomoci rodiče, další členové rodiny nebo přátelé? Matky často zmiňují, že sladění rodičovství a kariéry by nebylo možné bez podpory blízkého okolí. Podělte se s tím svým o své plány a otevřeně si promluvte o tom, jak vás mohou v této životní etapě podpořit.
V neposlední řadě je naprosto zásadní, aby vám zaměstnavatel kryl záda, pokud si chcete udržet stávající zaměstnání i v době, kdy jste rodičem. Zjistěte si, jaké možnosti nabízí zaměstnancům, kteří mají děti - možná budete příjemně překvapena benefity, jako jsou pružná pracovní doba, home office, práce na částečný úvazek nebo dokonce firemní školka. Na druhou stranu, pokud se vám zdá, že vás zaměstnavatel nepodporuje, zamyslete se nad tím, zda je to práce, kterou byste měla sladit s mateřstvím. Možná existují lepší pracovní příležitosti pro vaši situaci.
Working mom guilt (pocit viny u pracujících matek) je uznávaným fenoménem, který zažívají matky, které se rozhodly skloubit kariéru s výchovou dětí. V těchto situacích mají matky tendenci cítit vinu za to, že opouštějí své děti v pracovní době, ale zároveň také za to, že opouštějí práci, aby mohly trávit čas s rodinou. Vzniká tak dvojí pocit viny. Autorka Amy Westervelt ve své knize Forget Having It All příhodně tento fenomén popisuje jako očekávání, že matky budou pracovat, jako by neměly děti, a zároveň vychovávat děti, jako by nepracovaly.
I když se dnes ženám možná říká, že si nemusí vybírat, stále se zdá, že společnost nedokáže zcela přijmout, že být dobrou matkou a zároveň mít úspěšnou kariéru je možné. Kvůli těmto předsudkům mají pracující matky pocit, že když mají obojí, nedělají ani jedno pořádně.
Pokud se setkáváte s working mom guilt, zde je několik tipů, které vám pomohou odbourat negativní myšlenky.
Americká autorka Byron Katie je známá tím, že vyvinula proces sebedotazování, který nazývá The Work (Práce). Ten je založen na tom, že když se objeví přesvědčení, která jsou pro nás bolestivá nebo zraňující, máme si položit čtyři jednoduché otázky:
Je to pravda?
Můžete stoprocentně vědět, že je to pravda?
Jak reagujete, když této myšlence věříte?
Kým byste byli bez této myšlenky?
Po zodpovězení těchto otázek zkuste přijít na to, co autorka nazývá obrat - jednoduchou větu, která vyjadřuje opak tohoto negativního přesvědčení. Zkuste to!
Někdy si ani neuvědomujeme, jak moc sociální sítě ovlivňují naše sebevědomí a přesvědčení o sobě samých. Instagram může být skvělým zdrojem inspirace, ale také nás může nutit srovnávat se se "supermámami", které ukazují jen velmi malou, značně okleštěnou část svého života. Udělejte si revizi účtů, které sledujete a které ve vás vyvolávají negativní pocity.
Je těžší cítit se provinile, když si neustále připomínáte, že odvádíte skvělou práci doma i v kariéře! Najděte si čas a každý den si napište, na co jste hrdá, co se vám podařilo, a tyto úspěchy oslavte.
Získejte ještě více tipů na skloubení mateřství a kariéry a přečtěte si o příbězích žen, které si tím samy procházejí. Stáhněte si zdarma celý e-book, který obsahuje mimo jiné tipy pro efektivní time management pracujících matek, jak se popasovat s fenoménem neviditelné práce, kde hledat pracovní příležitosti na rodičovské dovolené, co radí mentorky Femme Palette a mnohem více!