Share

5 žen podnikatelek se s námi podělilo, jaký dopad má pandemie COVID- 19 na jejich business

Written by
Femme Palette
Published on
June 25, 2021
5 žen, 5 startupů, 5 jedinečných příběhů. Jeden společný jmenovatel - koronavirová krize. Zeptali jsme se 5ti žen podnikatelek a lídrů z několika nejpopulárnějších společností v České republice, aby s námi sdílely, jak reagovaly na nové výzvy způsobené virovou pandemií. Od přesunu do online prostředí až k přehodnocování směru daného businessu, přečtěte si, jaké kroky tyto dámy udělaly, aby své businessy ochránily. 

Lucie Bresova

COO ve společnosti Pocket Virtuality, spoluvlastnice mateřské školky Bumblebee, Ex-Managing Director ve společnosti Kiwi.com

Lucie Bresova

Lucie je jednou ze původních CFO a Managing director ve společnosti Kiwi.com, nejrychleji rostoucí tech společnosti ve střední a východní Evropě. Lucie nyní pracuje jako COO ve společnosti Pocket Virtuality, která je průkopníkem živých 3D skenů ve VR a také spoluvlastnicí mezinárodní anglické školky Bumblebee. Díky svým zkušenostem s technologiemi, Lucie úspěšně zvládla přesun všech svých startupů do online prostředí.

Vliv pandemie byl pro mě a můj business zejména otázkou přesunu práce z „offline“ režimu do online (v případě Pocket Virtuality) a také přesun našich služeb do online prostředí, v oblasti, kde to bylo dříve absolutně nemyslitelné (a v to v případě mateřské školky). Já už jsem byla zvyklá pracovat online a považuji flexibilitu a přizpůsobivost za klíčové pro přežití startupu, ať už ve fázi superrychlého růstu nebo globální recese.

Přidala jsem se k Pocket Virtuality jako COO nedávno, po pár týdnech v karanténě mi největší problém dělalo seznámení se s týmem (i když je malý) – online; bez toho abychom utužili naše vztahy při společném obědě u jednoho stolu. Prioritou ale bylo udržet všechny doma a v bezpečí. Výzvou pak bylo působit doma s tak objemným hardwarem. Naštěstí, společnost je ve vývinu a přestože mnoho našich klientů má potíže a rozhoduje se, zda investovat do nové technologie, naší hodnotou je zejména nabídka a pomoc při řešení těchto výzev, které se týkají distanční práce v industriální oblasti.

Flexibilita a přizpůsobivost jsou klíčovými pro přežití startupu.

V Bumblebee, anglické školce, kde jsem spoluvlastnicí, jsme chtěli pomoci rodičům a dětem, kteří museli zůstat doma. Dětem ale chyběli kamarádi a učitelé, a tak jsme pro ně vytvořili denní program, aby mohli zůstat v kontaktu. Rodičům jsme dali potřebné materiály s nápady, jak děti zabavit a zároveň se řídit vzdělávacím curriculem. Máme tak velkou radost, že dostáváme pozitivní zpětnou vazbu, jak od dětí, tak od rodičů. 

 

Hana Fořtová

CEO  a spoluzakladatelka společnosti Frusack

Hana Fořtová

Hana spoluzakládala Frusack v roce 2015, aby pomohla k řešení rostoucího množství plastikových sáčků, které se používají (nejen) pro nákup potravin. Byla zvolena jednou z Top žen České republiky a věří, že nejlepší cesta, jak zvládnout krizi je pomocí inovací.

Frusack je znovupoužitelný sáček na potraviny vyrobený z kompostovatelných vláken. Jsme “cause driven business” a řešíme, jak redukovat jednorázové plasty. Co se stane, když celý svět začne znovu balit vše do plastu kvůli Covid panice a restrikcím?

Plastová lobby vidí problém století v nastolení otázky globálního zákazu plastů a nehraje podle pravidel. Redukce plastu je ve světlech reflektorů už po několik let a produkty podobné našim z toho těží. Zrovna jsme začali rozšiřovat náš business globálně, byli jsme na výsluní a pak se všechno rozpadlo přes noc.

Naše šicí oddělení začalo pracovat na znovupoužitelných maskách z přírodní bavlny. A to je něco, co nám pomohlo nejen přežít, ale také udržet pracovní místa.

Pět let jsme piplali naše produkty a pomáhali lidem nastavit si nový a více udržitelný životní styl. Zatímco celý tým pracoval distančně, museli jsme vstřebat ten šok, zůstat v klidu a snažit se získat nadhled a pohled na to jaké máme možnosti a zároveň se držet toho, že i krize může být novou příležitostí.

Naše šicí oddělení začalo pracovat na znovupoužitelných maskách z přírodní bavlny. A to je něco, co nám pomohlo nejen přežít, ale také udržet pracovní místa. Zatímco jsme hledali cesty jak inovovat, dokončit nedodělané projekty a najít nový směr a motivaci bojovat s plasty ještě více než kdy předtím.

Veronika Mahdalová

CEO v Pointa

Veronika Mahdalová

Veronika vystudovala technickou univerzitu v Ostravě, ale místo toho, aby pracovala v dole, věnovala svou kariéru startupům. V Praze řídila několik projektů v různých společnostech a nyní je CEO ve společnosti Pointa. Toto vydavatelství bylo postaveno největší výzvě, když mnoho knihkupectví byla nucena zavřít, ale našla novou cestou, jak se se dostat blíže ke čtenářům. 

Jeden by si myslel, že jako vydavatelství nebudeme Covidem – 19 a karanténou ovlivněni. Bohužel to není pravda, protože mnoho z našich aktivit je založeno na osobním kontaktu s autory a dvě třetiny příjmu jsou z prodeje knih v knihkupectvích. Karanténa nás ale donutila přemýšlet kreativně a hledat nové cesty k lidem a využít alternativních komunikačních kanálů. 

Jsme jedni z těch šťastnějších – nepozastavili jsme náš každodenní provoz. Stále vytváříme nové crowdfundingové kampaně a nové knihy stále vychází a jsou na trhu. To neznamená, že nemáme problémy. Zejména na začátku krize jsme měli mnoho obav, zda crowdfundingový model vydávání knih přežije v době, kdy mnoho lidi ztratilo práci anebo se ztenčil jejich příjem. Naštěstí se to nestalo a žádná z našich kampaní nebyla karanténou zasažena.

Téměř hned po lockdownu jsme přesunuli všechny naše „offline“ aktivity online – například workshopy pro spisovatele.

Na druhou stranu nám krize dala možnost se více soustředit na aktivity, které jsme odsouvali – protože byl nedostatek času a jiné urgentní záležitosti.  A co se týče marketingové rozpočtu ten se zmenšil na minimum, museli jsme znovu přemýšlet kreativněji.

Téměř okamžitě po lockdownu jsme přesunuli všechny naše offline aktivity online, například workshopy pro spisovatele. Vytvořili jsme aktivitu nazvanou #pisuvkarantente, abychom podpořili autory v jejich psaní a také abychom pomohli ulevit jejím myslím od současných problému světa.

V tu samou dobu jsme začali streamovat na instagramu – soustředili jsme se nejen na Pointu, ale také na autory, prostory, fanouškovskou základnu a spolupráci s brandy, které mají stejné hodnoty jako my. To je něco v čem pokračujeme – nejen co se týče komunikace, ale také rozšíření na různé informační kanály, které byly hodně zasaženy, když byla mnohá knihkupectví uzavřena. Alternativní komunikační kanály a nápady jak přinést knihy blíže ke čtenářům jsou teď v centru naší pozornosti. 

Linda Šejdová

CEO a spoluzakladatelka společnosti Snuggs

Linda Šejdová

Linda je spoluzakladatelkou společnosti Snuggs, českých menstruačních kalhotek. Od prvního dne krize společnost udělala taková opatření aby, udržela výši prodeje vysoko i po celý další měsíc od lockdownu. Linda s námi sdílí, jak toho dosáhli.

Na březen jsme plánovali větší marketingovou kampaň s vyššími výdaji. Začali jsme dvoutýdenní reklamou v metru, která skončila 13. března, den poté, co byl v zemi vyhlášen stav nouze a metro se vyprázdnilo. Uff, to bylo těsné!

Zvládli jsem se držet našeho plánu první polovinu měsíce, ale třetí týden jsme zaznamenali viditelný pokles v prodeji. Jak se restrikce zpřísňovaly; po každé další tiskové konferenci vlády byl vidět znatelný pokles prodeje. Nervy ve společnosti pracovaly na maximum.

Nepolevili jsme v procesech získávaní nových zákazníků a koncem třetího týdne naše prodeje zase začaly růst a vracet se k normálu.

U nás ve společnosti jsme se rozhodli, že se nijak k současné situaci nebudeme vyjadřovat. Přijali jsme několik opatření, abychom zvládli tuto změnu – dočasně jsme nabídli doručení zdarma a ujistili jsme zákazníky, že máme dostatek zboží na skladě a že vše bude doručeno včas. Upozornili jsme na zlevněné balíčky po třech či pěti kusech a změnili jsme nastavení platební brány, což usnadnilo proces nákupu.  

Navíc jsme ještě vytvořili program pro stávající zákazníky, abychom podpořili nové nákupy.

Také jsme uspíšili vývoj nového produktu, na který mnoho stávajících zákazníků čekalo – kalhotek z přírodních materiálů. Nepolevili jsme v procesech získávaní nových zákazníků a koncem třetího týdne naše prodeje zase začaly růst a vracet se k normálu. To bylo příjemným překvapením pro nás všechny. 

Čtvrtý týden byl úspěšný a koncem března jsme pozorovali znatelný růst v porovnání s únorem. To bylo dobrým signálem, že jsme vyřešili základní problém a že se ženy stále chtějí cítit pohodlněji během své menstruaci i v těžkých časech. 

Blanka Sigmundová

Managing Director ve společnosti Loono

Blanka Sigmundová

Blanka je managing director ve společnosti Loono. Absolvovala Masarykovu univerzitu, obor Mediální studia a žurnalistika a od té doby pracuje v neziskovém sektoru. Její rada, na to, jak reagovat na krizi je reagovat rychle a viditelně ocenit váš tým.

Stejně jako pro většinu businessů, krize přišla velmi rychle. A dokonce i náš extrémně pozitivní tým byl zasažen vlnou skepticismu. Nicméně jsme se nenechali paralyzovat, protože hlavně v těžkých časech je klíčové sdílet kvalitní a potvrzené informace stejně jako podpořit zájem v prevenci o zdraví. 

Méně než za 24 hodin Loono vytvořilo edukační materiály týkající se koronaviru. Neustále upravujeme zdroje a dostáváme je k co nejvíce lidem a institucím po celé zemi. Brožury pomáhají Loonu udržet obchodní činnost v těchto těžkých časech.

Kromě materiálů jsme také hledali nové cesty, jak pokračovat ve vzdělávání veřejnosti skrze naše workshopy. Během víkendu jsme dali dohromady relevantní média, prezentace a lektoři pokračovali s kampaní online. A tak se zrodily Loono webináře – online edukační workshopy díky kterému Loono pokračuje ve své misi v prevenci po celé republice. 

Stejně jako ostatní bychom rádi věděli, kdy se věci vrátí do normálu. Ale v mezičase pokračujeme v práci na něčem smysluplném a naplňujícím. Jediným otazníkem jsou zdroje. V žádném případě nemáme méně práce, spíše naopak. A díky současné situaci vidíme, jak je náš tým silný – pro lidi, kteří pracují v Loonu je hlavní odměnou fakt, že pomáhají zachraňovat životy. A jsem nesmírně pyšná, že můžu být součástí takového týmu. 

Méně než za 24 hodin Loono vytvořilo edukační materiály týkající se koronaviru. Brožury pomohly Loonu udržet si obchodní činnost i v těchto těžkých časech.

Koronavirová krize ovlivnila mnoho společnosti po celém světě. Nicméně vedení jednotlivých společností se s důsledky vyrovnávají jinak. Těchto 5 žen podnikatelek, které vládnou nejoblíbenějším českým startupům, mají každá jedinečný recept na to, jak se s krizí vyrovnat, ale všechny se shodnou na jedné věci – musíte jednat rychle! 

Pokud s námi  chcete sdílet inspirativní příběh i Vy, prosíme zanechte komentáře níže nebo napište email Gábině na contact@femmepalette.com. Děkujeme a přejeme Vám i Vašemu businessu pevné zdraví a prosperitu.


Join our newsletter
Receive the newest blog posts, event invites, and more
Read about our privacy policy.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
Popular guides
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
See more guides

Latest blog posts

From our community

Unlock your strengths and kick your career into the 5th gear!

Focusing on what you’re naturally good at can transform your career and personal life. Instead of exhausting yourself by trying to fix weaknesses, why not elevate the unique talents that set you apart? It’s time to shift gears and lean into what makes you exceptional.
Barbara Laguardia
November 21, 2024
Money

The top budgeting apps to help you take control of your finances

Managing your finances doesn’t have to be a daunting task. With the right tools, budgeting can become a straightforward—and even enjoyable—part of your routine. We’ve rounded up some of the best budgeting apps available, designed to help you track your expenses, set financial goals, and save smarter. Let’s dive in!
Femme Palette
August 13, 2023
Career

Women in Tech: Breakfast & Learn – A Morning of Inspiration and Connection

On November 13, Commerzbank’s Prague office buzzed with energy as attendees gathered for Women in Tech: Breakfast & Learn, a collaborative event between Commerzbank and Femme Palette. This empowering morning offered a unique mix of inspiration, insights, and networking opportunities, all aimed at celebrating and supporting women in the tech industry.The event brought together seasoned professionals and emerging talent to discuss critical topics like leadership, building confidence, and creating inclusive communities in male-dominated spaces. From the engaging panel discussion to the lively networking sessions, the morning proved to be both insightful and motivating.
Femme Palette
August 13, 2023

Sky rocket your career now!